۸ مزیت استفاده از دیوار پوش های سنگی

۸ مزیت استفاده از دیوار پوش های سنگی | شرکت معماری چیدمانه

اختراع بتن مسلح و کاربرد آن در ساختمان سازی باعث شده است دیوارهای بیرونی ساختمان ها نازک تر شود. در نتیجه ، کاربرد سنگ های طبیعی به عنوان دیوار پوش به یکی از رویکردهای رایج در ساخت و ساز تبدیل شده است. امروزه ، مزایای دیوار پوش سنگی آن را به یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها تبدیل کرده است. کاربرد انواع دیوار پوش سنگی ظاهری مدرن به ساختمان می دهد و تقریبا در تمامی قسمت های آن قابل استفاده است.

انواع دیوار پوش های سنگی

انواع دیوار پوش های سنگی از لحاظ متریال به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند.

در ادامه ، انواع دیوار پوش سنگی طبیعی پرکاربرد و ویژگی های هر کدام را بررسی می کنیم.

دیوار پوش سنگ مرمر

مهم ترین ویژگی های سنگ مرمر صیقل پذیری ، مقاومت بالا ، منعکس کردن نور و زیبایی است و به همین دلیل کاربرد گسترده ای در دکوراسیون داخلی دارد.

از مزایای دیوار پوش سنگی مرمر می توان به تنوع زیاد از لحاظ طرح و رنگ اشاره کرد که آن را به یک گزینه عالی برای راهرو ، آشپزخانه یا حمام تبدیل کرده است.

علاوه بر این ، کاربرد دیوار پوش سنگ مرمر در نمای بیرونی ساختمان نیز مزایای زیادی دارد که از بین آن ها می توان به افزایش استحکام ، زیبایی و مقاوت در برابر گرما و سرما اشاره کرد.

دیوار پوش سنگ مرمر | شرکت معماری چیدمانه

دیوار پوش گرانیت

کاربرد سنگ های بزرگ با ترکیبی از سایه های مختلف یک رنگ در نمای ساختمان قطعا جلوه خاصی به آن می بخشد. دیوار پوش گرانیت یک گزینه عالی برای نما است ، زیرا برخلاف سایر سنگ های طبیعی متخلخل در برابر رطوبت مقاوم است و حتی می توان آن را با آجر ترکیب کرد.

علاوه بر این ، یکی دیگر از مزایای دیوار پوش سنگی گرانیت این است که به عنوان یک سنگ آذرین چگالی بالایی دارد و بسیار بادوام است.

گرانیت به عنوان یکی از انواع دیوار پوش سنگی در صورتی برای فضای داخلی مناسب است که فقط در یک قسمت استفاده شود تا رنگ تیره آن فضای اطراف را تحت تاثیر قرار ندهد.

همچنین ترکیب کردن دیوار پوش گرانیت با چوب یا پوشش گیاهی جلوه بسیار زیبایی به محیط داخلی می بخشد.

دیوار پوش سنگ گرانیت | شرکت معماری چیدمانه

دیوار پوش سنگ تراورتن

این دیوار پوش به دلیل مقاومت بالا و عایق بودن در برابر گرما و سرما ، معمولا در نمای ساختمان ، سرویس بهداشتی ، راهرو و ساختمان های اداری و تجاری به کار می رود.

از ویژگی های منحصر به فرد سنگ تراورتن می توان به تنوع طرح و رنگ ، صیقل پذیری و حفره های طبیعی آن اشاره کرد که باعث استحکام در برابر انقباض و انبساط و کاهش چگالی می شود.

این سنگ یک گزینه عالی برای ساختمان هایی است که نمای رومی یا کلاسیک دارند.

دیوار پوش سنگ تراورتن | شرکت معماری چیدمانه

مزایای استفاده از دیوار پوش های سنگی

انواع دیوار پوش سنگی به دلیل مزایای متعددی که فراهم می کنند به یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در فضای داخلی و بیرونی ساختمان ها تبدیل شده اند. در ادامه ، مهم ترین مزایای دیوار پوش سنگی را بررسی می کنیم.

 • ظاهر طبیعی و زیبا به ساختمان می دهند

ظاهر زیبای سنگ ها فرآیندهای طبیعی را که در طول شکل گیری آن ها رخ داده است ، نشان می دهد. ترکیب رنگ ها ، رگه ها و الگوهای هر قطعه سنگ به تدریج ایجاد شده و کاملا منحصر به فرد است.

 • طرح ها و رنگ های مختلفی دارند

از مهم ترین مزایای دیوار پوش سنگی می توان به تنوع طرح و رنگ اشاره کرد. دیوار پوش های سنگی مرمر ، گرانیت و سایر سنگ های طبیعی در انواع ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری به کار می روند و پاسخگوی هر سلیقه ای هستند.

طرح و رنگ های دیوار پوش های سنگی | شرکت معماری چیدمانه

 • باعث افزایش ارزش بنا می شوند

انواع دیوار پوش سنگی به دلیل قدرت ، دوام و زیبایی که به نمای بیرونی ساختمان می بخشند ، ارزش کلی بنا را افزایش می دهند

 • در قسمت های مختلف ساختمان قابل استفاده هستند

دیوار پوش های سنگی در انواع رنگ ها و طرح های مختلف یکی از عناصر مهم دکوراسیون فضای داخلی ساختمان مثل دیوار پشت تلویزیون ، شومینه یا سرویس بهداشتی هستند. علاوه بر این ، در فضاهای بیرونی مثل نما ، استخر یا حیاط نیز برای زیباسازی به کار می روند.

یکی دیگر از مزایای دیوار پوش سنگی قابلیت جداسازی فضاهای داخلی در آپارتمان های مدرن است.

 • دوام بالایی دارند

یکی از روش های مرسوم زیباسازی دیوارها استفاده از رنگ و کاغذ دیواری است که عمر طولانی ندارند و در صورتی که در معرض رطوبت قرار بگیرند به سرعت خراب می شوند.

به همین دلیل ، دیوار پوش ها با دوام بیشتر و مزایای مختلفی که دارند جایگزین روش های قدیمی شده اند.

انواع دیوار پوش سنگی نسبت به مصالح دیگر مثل بتن به شدت در برابر رطوبت ، ضربه و شکستگی مقاوم هستند و می توانند شرایط آب و هوایی مختلف را تحمل کنند.

علاوه بر این ، دیوار پوش های سنگی در برابر آتش سوزی نیز مقاوم هستند.

 • نگهداری از آن ها راحت است

بهترین ویژگی سنگ های طبیعی این است که نگهداری از آن ها زحمت زیادی ندارد. هرگونه لک و آلودگی روی سنگ معمولا با آب پاک می شود و برای براق کردن آن می توان کمی صابون یا مایع تمیزکننده به آب اضافه کرد.

بعضی از سنگ های طبیعی مثل مرمر را می توان چند بار صیقل داد تا دوباره تازه به نظر برسند.

انواع دیوار پوش سنگی | شرکت معماری چیدمانه

 • نقش عایق را ایفا می کنند

در حالی که دیوار پوش ها معمولا برای زیباتر کردن نمای داخلی به کار می روند ، در صورتی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار بگیرند به عنوان یک عایق نیز عمل می کند.

سنگ های طبیعی حاوی سیلیکات و کلسیم هستند ، که باعث می شود در برابر شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم باشند. بنابراین ، یکی از مهم ترین مزایای دیوار پوش سنگی حفاظت از فضای داخلی در برابر گرمای شدید و رطوبت است.

 • به راحتی نصب می شوند

یکی از مهم ترین مزیت های انواع دیوار پوش سنگی این است که به راحتی روی سطوح هموار و ناهموار نصب می شوند.

دیوار پوش های سنگی به صورت قطعات یک اندازه عرضه می شوند و یک راه حل مقرون به صرفه و سریع برای پنهان کردن دیوارهای زشت هستند.

دیوار پوش های گرانیت و مرمر در اندازه های بزرگ تر در دسترس هستند. اگرچه قیمت آن ها ممکن است بالاتر باشد ، راحت تر نصب می شوند و به عمر طولانی تری دارند.

نکات مهم در مورد انواع دیوار پوش سنگی

کاربرد دیوار پوش ها به دلیل مزایایی که توضیح دادیم در حال افزایش است. با این حال ، برای بهره مند شدن از مزایای دیوار پوش سنگی در ساختمان باید به چند نکته توجه کنید.

 • سنگ های طبیعی نسبت به سایر دیوار پوش ها سنگین تر هستند ، در نتیجه باید به صورت حرفه ای نصب شوند.
 • ایجاد یک بستر مناسب برای نصب دیوار پوش های سنگی اهمیت زیادی دارد.
 • کاربرد بعضی از مواد شوینده برای تمیز کردن دیوار پوش های سنگی ممکن است به آن ها آسیب بزند.

نکات مهم در مورد انواع دیوار پوش سنگی | شرکت معماری چیدمانه

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی انواع دیوار پوش سنگی و کاربردهای آن ها در قسمت های مختلف ساختمان پرداختیم. امروزه ، دیوار پوش سنگی از میان انواع دیوار پوش ها به دلیل تنوع و مزایایی که دارند به یکی از پرکاربردترین اجزای دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی تبدیل شده است. تنها چالش بهره مند شدن از مزایای دیوار پوش سنگی انتخاب نوع و رنگی است که با طراحی و سبک ساختمان متناسب باشد. به این منظور بهتر است از یک طراح داخلی حرفه ای کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *