ویژگی های منحصر به فرد نمای آجری ساختمان

نماي آجري | چيدمان اكو

نمای بیرونی ساختمان اولین چیزی است که باعث جلب توجه بیننده می شود. به همین دلیل طراحان و معماران ساختمان زمان زیادی را صرف طراحی نمای بیرونی ساختمان می کنند. برای دیزاین نمای بیرون ساختمان از متریال های متنوعی استفاده می شود. آجر نما یک متریال پرکاربرد و جذاب است که در نمای بیرون ساختمان استفاده می شود. این متریال فضای سنتی و آرامش بخشی را در نمای بیرون ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی نمای آجری ساختمان و ویژگی های نما آجری می پردازیم. در ادامه مطلب با ما همراه باید.

نمای ساختمان آجری | چیدمانه

نمای آجری ساختمان چیست؟

منظور از نمای آجری ، نمایی است که از اجر برای دیزاین ساختمان استفاده می شود. اجر ها به طور طبیعی در طبیعت یافت نمی شوند. انسان ها به صورت دستی و ماشینی با استفاده از خاک های مخصوصی به تولید آجر می پردازند. در کارخانجات آجرسازی ، آجر های متنوعی برای دیزین نمای بیرون ساختمان تولید می شوند. به آجر هایی که برای نماسازی ساختمان استفاده می شود ، آجرنما می گویند. و باعث زیبایی بیشتر ساختمان و افزایش مقاومت آن در برابر زلزله و آتش سوزی می شود.

معرفی انواع آجرنمای ساختمان

انواع نمای آجری | چیدمانه

آجرنما ها به گونه ای ساخته می شوند که در برابر نفوذ آب و بارش باران مقاوم باشند. این آجر ها نسبت به انوع دیگر آجر ها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. تنوع در طرح و رنگ آجرنما ها باعث شده است تا بسیاری از افراد برای نمای بیرون ساختمان از نما آجری استفاده کنند. انواع آجرنما که در نمای آجری ساختمان استفاده می شوند عبارتند از:

  • آجر نسوز

یکی از پر کاربردترین آجر هایی که در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود ، آجر های نسوز است. آجر های نسوز با استفاده از خاک های نسوز در کارخانجات آجر سازی ساخته می شود. در خاک های نسوز از موادی چون سیلیس ، آلومین ، اکسید منیزیم و… استفاده می شود که باعث نسوز شدن خاک می شود. آجر های نسوز از مواد معدنی بالایی برخوردار هستند ، به همین دلیل در برابر حرارت مقاوم هستند. این دسته از آجر ها در رنگ های قرمز ، زرد و… تولید می شوند و در نمای آجری مدرن به کار برده می شوند.

  • آجر فشاری

از دیگر آجر هایی که در نمای ساختمان استفاده می شود ، آجرهای فشاری یا گری هستند. این دسته از آجر ها اگرچه از زیبایی خاصی برخوردار نیستند اما به دلیل توپر بودن ، مقاومت بالایی دارند. آجر های فشاری با استفاده از آب و خاک رس تهیه می شوند. در گذشته برای نمای آجری بیشتر ساختمان های سنتی از این دسته از آجر ها استفاده می کردند.

  • آجر سیمانی

نوعی دیگر از آجر که در نمای ساختمان و ساختمان سازی استفاده می شود ، آجر سیمانی است. این دسته از آجر ها بسیار پرکاربرد هستند و به دلیل وزن کمی که دارند ، برای محیط های مختلف قابل استفاده هستند. برای ساخت آجر سیمانی از موادی چون شن و ماسه و سیمان استفاده می کنند. امروزه برای تفکیک سازی نمای آجری مدرن از آجر سیمانی استفاده می کنند.

چه رنگ هایی برای آجرنما استفاده می شود؟

نمای بیرونی ساختمان برای طراحان و معماران از اهمیت بالایی برخوردار است ، زیرا در نگاه اول باعث جذب بیننده می شود. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای آجرنما ها بسیار حائز اهمیت است. آجرنما ها یا آجر های نسوز در رنگ های متنوعی تولید می شوند که هر کدام از آن از زیبایی خاصی برخوردار هستند.

معمولا آجر نما ها در رنگ های زرد ، گلبهی ،سیاه ، قرمز ، قهوه ای و… تولید می شوند. جنس خاک و میزان حرارت دهی آجر ، باعث تغییر رنگ آن می شود. معمولا در این نمای مدرن از رنگ زرد ، قرمز ، قهوه ای ملایم استفاده می شود.

ابعاد استاندارد آجرنما چیست؟

ابعاد استاندارد نمای آجری | چیدمانه

ابعاد استاندارد آجرنما با آجر های دیگر متفاوت است. در واقع هر یک از آجر ها با توجه به کاربردی که دارند ، در سایز های استانداردی تولید می شوند. آجر نما ها که در  ساختمان استفاده می شوند در رنگ و سایز های مختلفی ارائه می شوند.

آجر نما ها معمولا در وزن های ۹۰۰ ، ۲۷۰ ، ۱۴۰ ، ۱۷۵ ، ۳۵۰ تولید می شوند. همچنین ابعاد آجرنما ها معمولا به صورت cm۲/۵×۷×۳۲ ، cm ۲×۴۷×۲۰ ، cm ۲×۴×۱۰ ، cm ۲×۵/۵×۱۰ ، cm ۲×۵/۵×۲۰ در بازار یافت می شوند.

مزایای نمای آجری ساختمان

نمای آجری مدرن همچنان به عنوان یکی از پر طرفدارترین نما های ساختمانی شناخته می شود. افراد زیادی هستند که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آجر و کیفیت مطلوب آن ، در ساختمان ها استفاده می شوند. مزایای نمای آجری ساختمان عبارتند از:

  • دسترسی آسان

یکی از ویژگی های مثبت نمای آجری ، دسترسی آسان آن است. خوشبختانه در کشور ایران انواع مختلفی از آجر در کارخانجات تولید می شود. آجر­ ها برخلاف متریال های دیگر به راحتی یافت می شوند و در محیط های مختلف قابل استفاده هستند.

  • قیمت مناسب

از دیگر مزایای آن، قیمت مناسب آن است. آجر ها نسبت به متریال هایی چون چوب ، سنگ و… از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. به همین دلیل برای نمای ساختمان هایی با متراژ بالا از نمای آجری استفاده می کنند.

  • مقاومت بالا

آجر ها یکی از مقاوم­ترین متریال ­هایی هستند که در ساختمان استفاده می شوند. بر خلاف بسیاری از متریال های دیگر ، آجر در برابر ضربه ، فشار ، زلزله و… مقاوم است. مقاومت آن باعث می شود تا در حین زلزله آسیب و خسارت کمتری به ساختمان و افراد آن وارد شود.

  • عدم تغییر رنگ

از دیگر مزایای آن ، تغییر نکردن رنگ آن در برابر اشعه خورشید است. در واقع آجر ­ها در برابر اشعه و نور خورشید مقاوم هستند و حتی پس از گذشت مدتی طولانی دچار تغییر رنگ نمی­شوند.

معایب نمای آجری ساختمان

اگرچه استفاده از این نوع باعث افزایش مقاومت ساختمان و زیبایی بیشتر آن می شود ، اما آجر نما ها نیز مانند بسیاری از متریال های دیگر از معایبی برخوردار هستند که ممکن است برخی از افراد از آن برای نمای ساختمان استفاده نکنند. معایب آن عبارتند از:

  • وزن بالا

یکی از معایب نماهای آجری ، وزن بالای آن است. آجر ها به تنهایی از وزن بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل استفاده از آن ها در نمای ساختمان باعث افزایش وزن ساختمان می شود. بر همین اساس برای نمای بیرونی ساختمان های بلند از نمای آجری استفاده نمی کنند.

  • جذب گرد و غبار

از دیگر معایب استفاده از آن ، جذب گرد و غبار از محیط اطراف است. گرد و غبار موجود در هوا به درون حفره های آجر نفوذ کرده و باعث خوردگی آجر ها از قسمت داخل می شود.

معایب نمای آجری ساختمان | چیدمانه

قیمت نمای آجری ساختمان

قیمت نمای آجری ساختمان نسبت به انواع دیگر نما های موجود در بازار مناسب تر است. برای مثال انواع نمای سنگی که از سنگ مرمر یا مرمریت برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می کنند از قیمت بالایی برخوردار هستند.

قیمت نما آجری ساختمان بر اساس تعداد آجر ، نوع آجر ، مواد مصرفی و… تعیین می شود. آجرنما ها در قیمت های مختلفی در بازار عرضه می شوند که با توجه به کیفیت آجر ، قیمت های آن متفاوت است.

سخن پایانی

در این مقاله از میان انواع مصالح نمای ساختمان به بررسی نمای آجری ساختمان پرداختیم. این نمای ساختمان از دیر باز تا به الان مورد علاقه بسیاری از افراد قرار گرفته است. امروزه با وجود ساخت خانه های مدرن ، از آجر برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می کنند. شما می توانید برای نمای ساختمان خود از انواع مختلفی از آجر ها استفاده کنید. آجرنما ها از کیفیت و مقاومت مطلوبی برخوردار هستند و باعث زیبایی بیشتر نمای بیرون ساختمان می شوند.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *