بررسی انواع نمای سنگی ساختمان

انواع نمای سنگی ساختمان | چیدمان اکو

یکی از قسمت های اصلی ساختمان ، نمای خارجی آن است. نمای ساختمان ظاهری کلی است که بیانگر کیفیت و سبک عمومی ساختمان است. هر منطقه بر اساس شرایط محیطی ، آب و هوایی و امکانات ساختمانی موجود ، از مواد مختلفی استفاده می کنند. استفاده از سنگ های طبیعی به عنوان نمای سنگی ساختمان ، امری باستانی است که ادامه دار است. اما استفاده صحیح از سنگ در نمای ساختمان یک اصل مهم است که باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع نمای سنگی ساختمان بپردازیم و ویژگی های هر یک را به طور کامل بررسی کنیم.

سنگ نما های مدرن

با پیشرفت در زمینه ساخت و ساز و دانش ساختمان ، امروزه مواد در دسترس همه است تا بتوانند مصالح قسمت بیرونی خانه خود را انتخاب کنند و بسازند. بیشترین مواد ، سنگ  نما هستند که انواع مختلفی دارند. در سال های اخیر ، استفاده از مواد مصنوعی رواج یافته است. موادی مانند کامپوزیت ها ، چوب مصنوعی ، ترموود ، سنگ های اسلبکو و … . استفاده از مواد ترکیبی در نما نیز ، به دلیل زیبایی و کاهش هزینه ها ، این روزها بسیار معمول شده است.

استاندارد و ویژگی های سنگ نما

 •  زیبایی

انتخاب یک سنگ زیبا در نمای خارجی یک ساختمان ، تأثیر بسیار زیادی دارد. همچنین پایداری رنگ و سطح سنگ در طول زمان ، در نمای ساختمان مهم است. زیرا نما در معرض شرایط مختلف آب و هوایی مانند رطوبت و باران اسیدی قرار خواهد گرفت.

 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

همان طور که گفتیم ، نمای خارجی ساختمان در معرض شرایط آب و هوایی و نور خورشید است. سنگ هایی که به عنوان سنگ نما استفاده می شوند ، باید دارای خصوصیاتی باشند که در شرایط آب و هوایی فرسوده نشوند و  بتوانند برای یک مدت طولانی نو و تازه باقی بمانند.

 • چسبندگی زیاد

سنگ نما باید چسبندگی قابل قبولی نسبت به سیمان داشته باشد. در صورت عدم چسبندگی مناسب ، به مرور زمان احتمال ریزش سنگ افزایش می یابد. این ایراد ها را می توان در بسیاری از نما های گرانیتی که قبلاً استفاده می شد یافت. به طوری که شهرداری دستور داد از پیچ برای چسباندن سنگ های گرانیت استفاده شود.

 • چگالی کم و وزن کم

وزن سنگ در نما بسیار مهم است. زیرا استفاده از سنگ های متخلخل و بدون تخلخل ، ساختمان را سنگین تر می کند. به عنوان مثال ، گرانیت کمترین تخلخل و بیشترین چگالی را در بین دیگر سنگ ها دارد و به همین دلیل استفاده از آن در نما توصیه نمی شود.

تخلخل حفره های خالی در سنگ است. تراورتن یکی از سنگ هایی است که کاملاً متخلخل است. سطح سنگ در نمای ساختمان نباید متخلخل باشد. زیرا اگر شکافی در سنگ وجود داشته باشد ، آب با مواد دیگر به آن نفوذ می کند و سنگ به مرور زمان فرسوده می شود.

البته در پشت سنگی که قرار است به دیوار چسبانده شود ، بهتر است این سوراخ ها وجود داشته باشد. در قرن اخیر ، با تراشکاری سنگ تراورتن با رزین و پوشاندن سطح متخلخل این سنگ ، تراورتن به بهترین انتخاب برای سنگ نمای ساختمان تبدیل شده است.

 • تمیز کردن و نگهداری آسان

سنگ نما در فضا های بیرونی تحت تاثیر آلودگی قرار خواهد گرفت و به همین دلیل تمیز کردن نمای ساختمان بسیار مهم است. سنگ هایی که سطح براق ندارند ، کثیفی را جذب می کنند در گذشته از سنگ های تراورتن به این روش استفاده می شده است.

در سال های اخیر ، فرآوری انجام شده بر روی سنگ های تراورتن باعث شده است که سطح آن براق و فاقد منافذ باز باشد که باعث افزایش مقاومت آن نیز می شود.

انواع سنگ های نما

از سنگ های مختلف می توان در نمای ساختمان استفاده کرد. در اینجا به طور خلاصه با برخی از آن ها آشنا می شویم:

انواع سنگ های نما | چیدمان اکو

 • تراورتن

تراورتن مناسب ترین گزینه برای نمای خارجی و حتی نمای داخلی است و به دلیل داشتن منافذ مناسب ، از سنگ های سبک محسوب می شود. به راحتی به دیوار می چسبد و در برابر نفوذ آب ، سرما ، گرما و اشعه ماورای بنفش مقاوم است و دارای تنوع رنگی است.

 • مرمر

سنگ مرمر از سنگ های شناخته شده است. این ماده متراکم تر از تراورتن است و منافذ کمتری نسبت به تراورتن دارد. برای استفاده استاندارد از سنگ مرمر برای مصارف مختلف ، باید توجه ویژه ای به ضخامت ، نوع سنگ مرمر ، پایان سطح و سایر ویژگی های این سنگ داشت.

سنگ مرمر برای کارهای تزیینی در ستون ها ، کفپوش ها و پله ها استفاده می شود. مقاومت فشاری سنگ مرمر از ۷۰ مگاپاسکال تا ۷۵ مگاپاسکال متغیر است. سنگ های مرمر کاملا محکم بوده و از نظر بافت یکدست هستند. چندان متخلخل نیستند و از صیقل عالی برخوردار هستند.

 • ماسه سنگ

این نوع سنگ نما در برابر سرما مقاوم است و به دلیل تخلخل زیاد ، آب زیادی جذب می کند. از ماسه سنگ ها در ترکیب با سیمان سیلیس ، در ساخت سازه های سنگین استفاده می شود.

این ماده از کوارتز و فلدسپات تشکیل شده است و در رنگ های مختلفی از جمله سفید ، خاکستری ، قرمز ، گلی ، قهوه ای ، زرد و خاکستری تیره دیده می شود. باید دانست که ماسه سنگ ، هوازدگی آن را برای ساخت و ساز ساختمان نامناسب می کند.

 • سنگ آهک

سنگ آهک برای کف سازی ، سقف سازی ، نوسازی و به عنوان ماده پایه سیمان استفاده می شود. در مناطقی که هوا با گازهای صنعتی آلوده است و همچنین در مناطق ساحلی که بادهای نمکی می توانند به آن ها حمله کنند ، باید از استفاده از سنگ های آهکی به عنوان سنگ بنا جلوگیری شود.

 • لاتریت

لاتریت به عنوان یک سنگ ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما سطح خارجی آن نیاز به گچ کاری دارد. حاوی سطح بالایی از اکسید آهن است و به راحتی می توان آن را به صورت بلوک در آورد. لاتریت در انواع سخت و نرم وجود دارد و با چاشنی شدن ، مقاومت آن افزایش می یابد. رنگ لاتریت ممکن است قهوه ای ، قرمز ، زرد و خاکستری باشد.

 • گنیس

این نوع سنگ برای ساخت جزئی استفاده می شود. زیرا وجود مواد مضر در مواد سازنده ، آن را برای ساخت ساختمان نامطلوب می کند. با این حال ممکن است انواع مختلف سنگ گنیس در کار های ساختمانی استفاده شود. گنیس دانه های ریز و درشتی دارد و رنگ آن خاکستری روشن ، صورتی ، بنفش ، خاکستری مایل به سبز و خاکستری تیره است.

 • کوارتزیت

این ماده به عنوان بلوک های ساختمانی ، اسلب ها و به عنوان سنگدانه های بتن استفاده می شود. ساختار کوارتزیت ریز تا دانه درشت و عمدتاً دانه ای و مارک دار است. کوارتزیت از فلز سپاد و میکا در مقادیر کم تشکیل شده است. کوارتزیت در رنگ های مختلف مانند سفید ، خاکستری و مایل به زرد موجود است و در ساخت و ساز ساختمان کاربرد دارد.

نمای سنگی در ترکیب با چه متریال دیگری می تواند جذاب تر شود؟

نمای سنگی | چیدمان اکو

ترکیب ورق کامپوزیت به همراه سنگ ، آجر و سنگ نمای ترکیبی ، چوب و سنگ و ترکیب سنگ و شیشه به عنوان زیباترین نما های مدرن و امروزی شناخته می شوند و این روزا از محبوبیت و کاربرد فراوانی برخوردارند. ترکیب مواد و مصالحی که از هر نظر با هم تفاوت دارند ، تضادی جذاب ایجاد می کند که می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند.

کلام آخر

برای پوشاندن نما می توان از انواع مصالح نمای ساختمان استفاده کرد. در مورد نمای سنگی ساختمان ، سنگ تراورتن بهترین انتخاب است. زیرا از تمام ویژگی های استاندارد برای نما برخوردار است.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *