نکات مهم در انتخاب پارکت برای دکوراسیون داخلی

نکات مهم در انتخاب پارکت برای دکوراسیون داخلی | شرکت معماری چیدمانه

مدتی است که طراحان دکوراسیون داخلی برای رنگ و طرح بخشیدن به فضای داخلی خانه، از انواع پارکت استفاده می کنند. پارکت ها دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند که می توانند با انواع طراحی های داخلی سازگار شده و فضای متفاوتی را به منزل ببخشند. این نوع کف پوش ها به صورت قطعه قطعه طراحی می شوند که برای پوشش کامل کف در کنار هم قرار می گیرند. پارکت ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک ویژگی خاص خود را دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای هر قسمت از خانه، باید ویژگی های پارکت را بشناسید. در این مقاله به بررسی مناسب ترین پارکت ها برای استفاده در فضاهای مختلف داخل خانه پرداخته ایم.

در زمان انتخاب پارکت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از آنکه به بررسی پارکت های مناسب برای هر بخش از خانه بپردازیم، می خواهیم مهم ترین نکاتی را که باید در زمان انتخاب پارکت به آن ها دقت کنید، به شما یادآور شویم.

انتخاب پارکت | شرکت معماری چیدمانه

  • مکان نصب

یکی از تاثیرگذارترین موارد در زمان انتخاب و خرید پارکت، مکانی است که می خواهید پارکت را در آن نصب کنید. اگر پارکت قرار است در یک مکان مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه نصب شود، باید در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشد.

همچنین پارکت هایی که برای محیط های پررفت و آمد مانند راهرو یا اتاق نشیمن انتخاب می کنید، باید به خوبی در سایش و فرسایش مقاومت کنند. بنابراین پیش از هر چیز باید دقیقا بدانید که می خواهید پارکت را در چه مکانی نصب کنید.

  • نگهداری

این موردی است که کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر فردی هستید که به طور دائمی پارکت ها و کفپوش های کف خانه را می شویید، باید پارکتی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت مقاوم بوده و در اثر برخورد مداوم با آب، دچار کپک نشده و بوی بدی ایجاد نمی کند.

همچنین باید دقت کنید که در زمان نصب پارکت ها از مواد استفاده شده باشد که در اثر برخورد با آب، استحکام خود را از دست نداده و کنده نمی شوند.

همچنین اگر فرزندان شما کوچک هستند، پارکت های شما باید کاملا در برابر لکه، خراش و برخورد با اجسام مقاوم باشند. درصورتی که زمان زیادی برای تمیز کردن و یا نگهداری از پارکت ندارید و یا نمی خواهید که هزینه زیادی را صرف بازسازی یا تعمیر پارکت ها کنید، باید با متخصصان برای انتخاب مقاوم ترین نوع پارکت مشورت نمایید.

انتخاب پارکت برای پذیرایی

انتخاب پارکت برای پذیرایی | شرکت معماری چیدمانه

پذیرایی بخشی از خانه است که می توان گفت که رفت و آمد در آن محدود است. اما زیبایی ظاهری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل باید پارکتی را برای پذیرایی انتخاب کنید که زیبا بوده و در برابر لکه های ناشی از مواد غذایی مقاوم باشد.

پارکت های پلاستیکی برای استفاده در پذیرایی گزینه مناسبی هستند. زیرا تنوع زیادی داشته و تمیز کردن آن ها نیز آسان است. البته به دلیل اینکه پارکت های پلاستیکی بازیافت پذیر نیستند و ممکن است برای سلامت انسان مضر باشند، استفاده از آن ها توصیه نمی شود. در این صورت بهتر است از پارکت های لمینت استفاده کنید.

برای نصب پارکت های لمنیت هزینه بیشتری را باید نسبت به پارکت های پلاستیکی استفاده کنید. اما این نوع پارکت ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فرسایش داشته و می توانند ظاهری زیبا را برای محیط پذیرایی شما به وجود آورند.

انتخاب پارکت برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از پررفت و آمدترین قسمت های خانه است. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت، باید مقاومت آن را در برابر فرسایش و سایش در اولویت قرار دهید. به علاوه پارکت های به کاررفته در اتاق نشیمن باید مقاومت لغزشی بالایی داشته باشند.

از دیگر نکات مهم در زمان خرید پارکت برای اتاق نشیمن، مقاومت آن در برابر خط و خش و تعمیر و نگهداری آسان است. پارکت های به کاررفته در این مکان باید به راحتی ترمیم شوند.

انتخاب پارکت برای نشیمن | شرکت معماری چیدمانه

بنابراین مناسب ترین پارکت ها برای اتاق نشیمن عبارت اند از:

  • لمینت
  • اپوکسی
  • ترمووود
  • PVC

این پارکت ها مقاومت خوبی داشته و نسبت به سایر انواع پارکت، نیاز به تمیزکاری کمتری دارند. به ویژه پارکت های اپوکسی و PVC برای محیط پررفت وآمدی مانند اتاق نشیمن بسیار مناسب هستند.

این نوع پارکت ها سطح براق و زیبایی داشته و نظافت آن ها آسان است. اما باید دقت کنید که از موادی برای افزایش ضخامت آن ها استفاده شود تا به راحتی ترک نخورند.

اگر در محیطی با آب وهوای مرطوب و شرجی زندگی می کنید، بهتر است که از پارکت های ترموود استفاده نکنید. همچنین می توانید از پارکت های چوبی نیز برای اتاق نشیمن استفاده کنید. اما باید حتما پوشش های ضدآب را بر روی این پارکت ها نصب کنید.

پارکت مناسب برای آشپزخانه

انتخاب پارکت برای آشپزخانه | شرکت معماری چیدمانه

آشپزخانه نیز یکی دیگر از پرکاربردترین قسمت های خانه است که نیاز به پارکتی با مقاومت زیاد دارد. به علاوه احتمال ایجاد لکه بر روی پارکت های نصب شده در این قسمت نسبت به سایر قسمت های خانه بیشتر است.

در نتیجه باید پارکتی با امکان نظافت آسان را انتخاب کنید. از میان انواع پارکت های موجود در بازار، انتخاب پارکت اپوکسی یا PVC برای آشپزخانه عاقلانه تر است. زیرا این نوع پارکت ها به راحتی تمیز شده و مقاومت خوبی دارند.

به یاد داشته باشید که هرگز از پارکت های پلاستیکی برای آشپزخانه استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت ها به راحتی دچار آتش سوزی شده و آتش بر روی آن ها گسترش پیدا می کند. همچنین پارکت های چوبی نیز گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه نیستند. زیرا پارکت های چوبی نیاز به تمیزکاری مداوم داشته و در برابر رطوبت مقاومت کمی دارند.

انتخاب پارکت مناسب برای اتاق خواب

انتخاب پارکت برای اتاق خواب | شرکت معماری چیدمانه

اتاق خواب را می توان یکی از مکان های کم رفت و آمد در خانه به شمار آورد. به همین دلیل ظاهر پارکت استفاده شده در این قسمت، نسبت به سایر قسمت های خانه از اهمیت کمتری برخوردار است. البته واضح است که در زمان انتخاب پارکت برای اتاق خواب، باید هماهنگی ظاهری آن را با دیگر قسمت های خانه در نظر داشته باشید. به دلیل اینکه اجسام سنگینی مانند تخت خواب یا کمد بر روی پارکت اتاق خواب قرار می گیرند، باید مقاومت بالایی در برابر ترک خوردن و خط و خش داشته باشد.

بر این اساس می توان گفت که پارکت های چوبی، لمینت، ترموود و PVC برای نصب در اتاق خواب بسیار کاربردی هستند. البته اگر اتاق خواب شما پنجره ای دارد که نور مستقیم خورشید را در بیشتر ساعات روز به داخل اتاق می آورد، بهتر است از پارکت چوبی در این فضا استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت در معرض نور خورشید به راحتی فرسوده می شود.

پارکت های چوبی ضدآلرژی بوده و عایق خوبی برای صدا، حرارت و برودت هستند. همین ویژگی ها آن ها را برای استفاده در اتاق خواب مناسب ساخته است.

پارکت مناسب برای سرویس بهداشتی و بالکن

انتخاب پارکت برای سرویس بهداشتی | شرکت معماری چیدمانه

سرویس بهداشتی و بالکن به دلیل قرارگیری مداوم در برابر آب، هوا و مواد شیمیایی، نیاز به پارکتی با مقاومت بسیار بالا دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت ها باید به این ویژگی بسیار دقت کنید.

پارکت های پلاستیکی در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند. اما می توانند موادی را از خود آزاد کنند که ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد. به همین دلیل استفاده از این نوع پارکت ها برای محیط بسته ای مانند سرویس بهداشتی مناسب نیست.

مناسب ترین نوع پارکت برای سرویس بهداشتی، پارکت اپوکسی و PVC است. این نوع پارکت ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. به علاوه پارکت اپوکسی در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم است. درنتیجه استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بر روی این پارکت مانعی ندارد.

برای پوشاندن کف بالکن نیز انتخاب پارکت ترمووود بسیار هوشمندانه است. زیرا این نوع از انواع پارکت در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم بوده و کیفیت بالایی دارد. به علاوه نسبت به سایر انواع پارکت، قابلیت شستشوی بهتری دارد. اما در محیط های شرجی و مرطوب، استفاده از پارکت ترمووود در محیط بیرون توصیه نمی شود. زیرا ممکن است دچار آفات چوبی شود.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *